RCI003A120V
Mfr.Part #
RCI003A120V
Manufacturer
Carlo Gavazzi
Package/Case
Datasheet
RCI003A120V
Description
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V
Stock
103
Manufacturer :
Carlo Gavazzi
Product Category :
Power Relays, Over 2 Amps
Coil Current :
72.7 mA
Coil Insulation :
Coil Type :
Non Latching
Coil Voltage :
120VAC
Contact Form :
3PDT (3 Form C)
Contact Material :
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Contact Rating (Current) :
10 A
Features :
Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Mounting Type :
Socketable
Must Operate Voltage :
96 VAC
Must Release Voltage :
36 VAC
Operate Time :
20 ms
Operating Temperature :
-40°C ~ 55°C
Product Status :
Active
Relay Type :
General Purpose
Release Time :
20 ms
Seal Rating :
Switching Voltage :
250VAC, 250VDC - Max
Termination Style :
Plug In, 11 Pin (Octal)